Nové R-nálepky s přítiskem - r.2019.
27.11.2019
Velek Josef.
Vzpomínku na 80. výročí narození významného českého ekologa Josefa Veleka si připomeneme R-nálepkou, kterou ve spolupráci s Českou poštou, s.p. zajistila Odborná společnost Fauna-Flora. Rekomandační nálepka bude k dipozici na hlavní poště v Jindřišské ulici v Praze od soboty 30. listopadu v počtu jen 480 ks.
Článek o tomto českém žurnalistovi a ekologovi si můžete přečíst v rubrice "Kdo je kdo".
26.11.2019
Filip Počta.
OSFaFl ve spolupráci s Českou poštou zajišťuje R-nálepku ke 160 výročí významného českého geologa a paleontologa, Filipa Počty ( 19.11.1859 Praha - 7.1.1924 Praha),pokračovatele Joachima Barranda, zakladatele Paleontologického ústavu v Praze, autora prvních českých učebnic paleontologie. Rekomandační nálepka bude k dispozici od čtvrtka 28.listopadu na hlavní poště v Jindřišské ulici v Praze. Počet kusů je omezen - 480. Na schematickém obrázku je znázorněna zkamenělá ježovka (autor Doc. RNDr. Václav Ziegler, CSc. ).
18.11.2019
August Carl Joseph Corda (Korda).
Nová R-nálepka se týká výročí 210. narození významného přírodovědce, botanika a mykologa Augustu Carla Josefa Cordy. Bude k získání na poště Liberec 1 v nákladu jen 480 ks, k používání od 22. listopadu.
Na obrázku R-nálepky je mohutný strom kordait (Cordaites), nazvaný po tomto českém botanikovi - tyto stromy zaznamenaly velký rozmach v období karbonu, na konci permu náhle vyhynuly. Listy měly velké až 1 metr!
03.11.2019
RNDr Baum Jiří .
Upozorňujeme zájemce, že od 20.listopadu 2019 až do vyprodání, bude na hlavní poště v PRAZE - Jindřišská, k dispozici příležitostná R-nálepka.
08.10.2019
100. výročí narození Václava Šolce.
Podrobný článek o životě a práci tohoto vynikajícího vědce a spisovatele najdete
na odkazu V.Šolc.
4.10.2019
Lastury na R-nálepce.
Mušle,nebo chcete-li lastury, poprvé na přítiskové R-nálepce!
Od středy 9.října bude na poště v Praze-Ládví (jen pár desítek metrů od stejnojmenné stanice metra a kulturního domu) k dispozici nová přítisková R-nálepka, propagující a avizující mezinárodní sběratelskou burzu, kterou již po čtyřiadvacáté (!) organizuje Český klub sběratelů lastur.Počet nálepek je omezen jen na 460 ks.
23.09.2019
MUDr.Karel Raška, DrSc.
Novou přítiskovou R-nálepkou si v těchto dnech připomeneme světově uznávaného zdravotníka a mikrobiologa, prof. MUDr. Karla Rašku, DrSc., který je bezesporu zakladatelem nové české a československé epidemiologie. V Centrále Světové zdravotnické organizace ve Švýcarsku mj. pracoval v úspěšném týmu,který vymýtil "novověký mor" - neštovice. Uznávaný odborník se narodil v malé šumavské obci Strašín u Sušice. Na tohoto významného odborníka, který je navždy zapsán v historii zdravotnictví a dělá čest našemu malému národu v celém světě, si vzpomněla naše Odborná společnost Fauna - Flora při Českém svazu filatelistů.
R-nálepka je k dispozici na poště ve Strašíně od 27. září v počtu 480 ks.
18.09.2019
100 let Geologické služby.
Ke 100 letům Geologické služby jsme ve spolupráci s Českou poštou připravili příležitostnou R-nálepku s logem GS . Bude k dispozici od 1.října na poště Praha 617 -Strahov (Vaníčkova ul). Dá se tak hezky kombinovat se strojovým razítkem, kde je zas logo oslav (amonit). Pro zájemce můžeme zajistit dopisnici, zaslanou doporučeně s touto nálepkou - kvůli hologramu tam není možné použít strojové razítko. Nálepek je o něco více, než objednáváme obvykle - necelá tisícovka, a to proto, že ji bude hojně využívat přímo GS.
30.08.2019
Křišťan z Prachatic.
Další přítisková R-nálepka připomíná 580 let od úmrtí Křišťana z Prachatic - stoupence Mistra Jana Husa, českého astronoma, astrologa, lékaře a botanika, který během svého života vydal první soupis české květeny pod názvem " Český herbář ". V něm doplnil tehdejší české názvy rostlin o jejich latinské ekvivalenty. Bylo to první dílo tohoto druhu v tehdejší Římské říši, jejímž císařem byl v té době Zikmund Lucemburský.
Přítisková R-nálepka bude k dispozici na poště v Prachaticích. Náklad je jen 480 kusů.
12.08.2019
120.výročí narození Ondřeje Sekory.
Ve středu 25.9,. bude na poště Brno 2 ( PSČ 602 00 ) k dispozici R-nálepka ke 120. výročí narození Ondřeje Sekory. Bude tradičně s textem a obrázkem - tentokrát, ostatně, jak jinak, s mravence - nikoliv však Ferdou.
Ondřej Sekora, přední český entomolog, se narodil 25. září 1899 v Královo Poli u Brna. Je to významný český spisovatel, novinář, malíř, grafik, ilustrátor, karikaturista a entomolog, od roku 1964 nositel titulu zasloužilý umělec.
Spolupracoval s rozhlasem, televizí,filmem i divadlem. Psal a ilustroval hlavně knihy pro děti. Vytvořil do značné míry autobiografickou figurku Ferdy Mravence, která se poprvé objevila v Pestrém týdnu 1927 jako postavička v kreslených seriálech pro dospělé. Stejně známý je i jeho Brouk Pytlík (1939). Ondřej Sekora byl rovněž zakladatelem prvních českých ragbyových klubů, sportovní trenér,rozhodčí. A samozřejmě popularizátor jak sportu, tak přírody. Zemřel 4. července 1967 v Praze.
06.08.2019
Jan Svatopluk Presl – 170 výročí úmrtí.
Člověk, který naučil přírodu mluvit česky (4. září 1791 Praha – 6. dubna 1849 Praha) byl rakouský a český vysokoškolský pedagog, profesor zoologie a mineralogie na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze a jeden z nejvýznačnějších českých přírodovědců 19. století.
Společně s bratrem Karlem Bořivojem Preslem vydávali Flora Čechica. Spoluzakládal českou a odvozeně i slovenskou odbornou terminologii mnoha vědních oborů, zejména pak v mineralogii, chemii, zoologii a botanice. Zavedl dvouslovné pojmenovávání anorganických sloučenin a rozlišování oxidačního čísla pomocí přípon (v jeho původním systému bylo ovšem přípon pouze 5). V roce 1821 se podílel na založení prvního česky psaného vědeckého časopisu Krok, na jehož dalším vydávání se poté podílel.
V díle Wšeobecný rostlinopis popsal a pojmenoval i řadu rostlin exotických, jako například tropické cykasy.
Z preslovských jmen botanických i dalších zůstala živá naprostá většina (například kopretina, kukuřice či bledule, lebeda pro Atriplex, šťovík pro Rumex atd.). Některá se již nepoužívají nebo se změnila – pepřika na paprika, ďubanka (Swertia) na kropenáč, šišvorec (Acorus) na puškvorec atd.[3
Presl pojmenoval například i tuleně, vorvaně, lachtana, bobra, dikobraza, zubra, mrože nebo hrocha či klokana. Češi jsou spolu s Chorvaty, kteří Preslovo slovo převzali, údajně jediným národem na světě, který nemá název pro klokana odvozený od gangurru z jazyka Guugu Yimithirr.[4] Je autorem českých a slovenských názvů pro draslík, kyslík, vápník a také pro minerály cínovec, kazivec a živec.
V roce 1831 spoluzakládal organizaci Matice česká. V roce 1847 se stal členem vídeňské akademie věd. Byl rovněž členem české akademie.
Doc. RNDr. Václav Ziegler, CSc.
Povídání a vysvětlení k Barrandovským skalám:
Barrandovské skály - 135. výročí pojmenování skalního útvaru po slavném Joachimu Barrandovi – nejstarší chráněná geologická památka v Čechách. Národní přírodní památka Barrandovské skály se rozkládá na levém břehu Vltavy, na jihozápadním okraji Prahy. Geologicky významné území má rozlohu jedenáct a půl hektaru a dokumentuje prvohorní vývoj pražské pánve. Po francouzském inženýrovi a paleontologovi Joachimu Barrandovi dostala památka jméno necelý rok po jeho smrti, v roce 1884. Od té doby je tu také pamětní deska. Od roku 1928 nese jméno Barrandov celá jedna pražská čtvrť.
Doc. RNDr. Václav Ziegler, CSc.
Prof. Karel Hůrka.
Patnáct let uplynulo od úmrtí prof. Karla Hůrky; Prof., RNDr. Karel Hůrka, DrSc. (1931-2004),
chodský rodák, který byl ústřední postavou československé carabidologie minulých desetiletí. Jedná se o mimořádnouosobnost, která vychovala desítky vděčných následovníků. Profesně působil na Přírodovědeckéfakultě UK, vynikl specializací na larvální stadia hmyzu. Autor stovek vědeckých publikací, z nichž první se týkaly rodného Domažlicka a také několika knih, např. výpravné publikace Brouci České aSlovenské republiky z roku 1995.
Rozsáhlá sbírka se po jeho nečekané smrti ocitla v depozitářích
Národního muzea v Praze; prof. Hůrka byl také dlouholetým členem filatelistické sekce FAUNA -
FLORA a jeho články o známkovém fondu zoologických exponátů byly velkým osvěžením ve zpravodaji.
Doc. RNDr. Václav Ziegler, CSc.
R-nálepky k Evropskému dni netopýrů.
Do třetice vyjde ještě jedna R-nálepka,a to 30. srpna a bude k dispozici na poště v Blansku 1. Upozorňuje na samostatnou akci ve Sloupsko-šošůvských jeskyních (31.8.) a na nálepce logo Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, ve kterém je samozřejmě netopýr. .
01.08.2019
Nová R-nálepka upozorňuje na celoevropskou akci, která je pořádána již řadu let a souvisí s ochranou a poznáváním netopýrů. V rámci akce se otevírají jinak nepřístupné podzemní prostory -jeskyně i stará důlní díla,kde žijí a zimují netopýři, kroužkuje se a především pro děti a mládež se informuje o životě těchto zajímavých živočichů. Hlavním organizátorem akcí je Česká společnost pro netopýry. Na přítiskové příležitostné R-nálepce, kterou vydává Česká pošta ve spolupráci s Odbornou společností Fauna - Flora při českém svazu filatelistů je kresba netopýra,jejímž autorem je Doc. RNDr. Václav Ziegler, CSc. Nálepka bude k dostání od 27. srpna na poště Beroun 1. Místo je zvoleno vzhledem k blízkosti Koněpruských jeskyní.
Na další R-nálepce je logo Správy jeskyní ČR a bude k dispozici od 27.8. na poště v Praze v Jindřišské. Celkem bude k dispozici 480 ks.